СХВАЛЕНО
протокол педагогічної ради від 31.08.2023 № 2
ЗАТВЕРДЖЕНО
наказ від 31.08.2023 р. № 84
Директор ліцею
Ірина ТРУШ
Положення
про внутрішню систему забезпечення якості освіти у Богданівському ліцеї
імені Григорія Ващенка
Линовицької селищної ради
Прилуцького району
Чернігівської області
Загальні положення
- Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти у Богданівському ліцеї імені Григорія Ващенка Линовицької селищної ради Прилуцького району Чернігівської області (далі ліцей) розроблено згідно з вимогами Законів України «Про освіту», “Про повну загальну середню освіту” та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України та Міністерства освіти і науки України, направленими на реалізацію Концепції Нової української школи.
- При формуванні цього Положення взято до уваги основні теоретичні й методологічні напрацювання теорії педагогіки, теорії педагогічного оцінювання, теорії моніторингу тощо.
- Метою функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти в ліцеї є забезпечення вимог, що обумовлені законодавчими, іншими нормативно- правовими актами та стейкхолдерами щодо якості надання освітніх послуг, шляхом створення системи моніторингу якості освітнього процесу на всіх етапах його реалізації для своєчасного виявлення причин виникнення відхилень фактичних показників від нормативних або бажаних, прийняття на цій основі виважених управлінських рішень і здійснення відповідних коригувальних процедур згідно з діючими на цей час стандартами загальної середньої освіти.
- Відповідальними за виконання СВЗЯО на рівні ліцею є директор Труш І.М., заступник директора з навчально-виховної роботи Грязна В.В..
- Зміни та доповнення до цього Положення затверджуються рішенням педагогічної ради ліцею та вводяться в дію наказом директора.
- Стратегія (політика) та процедури забезпечення якості освіти
- Політика забезпечення якості освіти в ліцеї ґрунтується на таких принципах:
- орієнтація всієї діяльності закладу на реалізацію місії діяльності закладу та суспільства в цілому;
- безперервне удосконалення всіх процедур і процесів освітньої діяльності в напрямку поліпшення їх якості;
- постійна участь усіх учасників освітнього процесу у вирішенні проблем поліпшення якості освіти;
- побудова дієвої системи управління якістю освіти в закладі;
- створення системи мотивації поліпшення якості освіти в закладі для всіх учасників освітнього процесу;
- використання сучасних технологій освіти;
- створення ефективної системи моніторингу якості освіти;
- створення потужної ІТ-підтримки управління якістю освіти;
- науковий підхід як пріоритетна складова всіх процесів забезпечення якості освіти.
- Основною процедурою забезпечення якості освіти в ліцеї є моніторинг освітньої діяльності за окремими напрямами, висвітленими нижче, що передбачає створення спеціальної системи збору, обробки, зберігання і поширення інформації
- Політика забезпечення якості освіти в ліцеї ґрунтується на таких принципах:
про стан освітньої системи закладу для поліпшення його подальшого функціонування та розвитку.
-
- Практична реалізація процедур забезпечення якості освіти в ліцеї відображається в річному та стратегічному планах роботи закладу.
- Система та механізми забезпечення академічної доброчесності
- Педагогічні працівники ліцею у своїй діяльності зобов’язані дотримуватися академічної доброчесності та забезпечувати її дотримання здобувачами загальної середньої освіти. Здобувачі освіти, зі свого боку, зобов’язані виконувати вимоги освітньої програми, дотримуючись академічної доброчесності, та досягати відповідного рівня результатів навчання.
- Дотримання академічної доброчесності педагогічними працівниками закладу передбачає:
- посилання на джерела інформації у разі використання ідей, розробок, тверджень, відомостей;
- дотримання норм законодавства про авторське право і суміжні права;
- надання достовірної інформації про методики, що використовуються в освітньому процесі, джерела використаної інформації та власну педагогічну діяльність;
- контроль за дотриманням академічної доброчесності учнями;
- розгляд підготовлених до друку навчальних видань на засіданнях педагогічної ради ліцею;
- об’єктивне оцінювання результатів навчання.
- Дотримання академічної доброчесності учнями передбачає:
- самостійне виконання навчальних завдань, поточного та підсумкового контролю результатів навчання, олімпіадних завдань тощо (для осіб з особливими освітніми потребами ця вимога застосовується з урахуванням їхніх індивідуальних потреб і можливостей);
- посилання на джерела інформації у разі використання ідей, розробок, тверджень, відомостей;
- надання достовірної інформації про результати власної навчальної (творчої) діяльності, використані методики досліджень і джерела інформації (під час підготовки робіт для МАН, інших конкурсів і проектів).
- За порушення академічної доброчесності педагогічні працівники закладу можуть бути притягнені до такої відповідальності:
− дисциплінарна;
− адміністративна;
− відмова в присвоєнні або позбавлення присвоєного педагогічного звання, кваліфікаційної категорії;
− позбавлення права брати участь у роботі визначених законом органів чи займати визначені законом посади;
− інші форми відповідно до вимог чинного законодавства України.
-
- За порушення правил академічної доброчесності здобувачі освіти притягуються до таких форм відповідальності:
- зауваження;
- повторне проходження підсумкового оцінювання;
- повторне проходження державної підсумкової атестації;
- повторне проходження відповідного освітнього компонента освітньої програми;
- позбавлення отриманих із порушеннями академічної доброчесності академічної стипендії, призових місць на учнівських змаганнях, турнірах, олімпіадах, конкурсах.
- У ліцеї розроблене Положення про академічну доброчесність учасників освітнього процесу, яке погоджене з відповідними органами самоврядування здобувачів освіти в частині їхньої відповідальності, ухвалюється педагогічною радою ліцею більшістю голосів й уводиться в дію наказом директора, після чого оприлюднюється на сайті іцею.
- Відповідно до Положення про академічну доброчесність учасників освітнього процесу в ліцеї створюється комісія з питань етики та академічної доброчесності.
- Критерії, правила і процедури оцінювання
- Критерії, правила і процедури оцінювання є складовою системи освітнього моніторингу гімназії.
- Критерії оцінювання здобувачів освіти, педагогічних працівників, керівних працівників, ресурсного забезпечення (в тому числі ІТ-забезпечення) гімназії, розробляються на засадах системного підходу з метою адекватного вимірювання результатів їх діяльності.
- Критерії та показники в межах кожного критерію розробляються з урахуванням існуючої нормативно-правової бази та традицій ліцею, особливостей його організаційної культури.
- Правила й процедури оцінювання передбачають використання стандартних і авторських алгоритмів і методик оцінювання.
- Сукупність внутрішніх організаційних процедур забезпечення якості оцінювання здобувачів освіти та їх періодичність представлено в додатку 1 до цього положення.
- Сукупність внутрішніх організаційних процедур забезпечення якості оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників та їх періодичність представлено в додатку 2 до цього положення.
- Сукупність внутрішніх організаційних процедур забезпечення якості оцінювання управлінської діяльності керівних працівників ліцею та їх періодичність представлено в додатку 3 до цього положення.
- Сукупність внутрішніх організаційних процедур забезпечення якості оцінювання освітнього середовища ліцею представлено в додатку 4 до цього положення.
Комплексне самооцінювання освітньої діяльності, до якого залучатимуться всі учасники освітнього процесу, здійснюється щорічно.
Результати проведеного самооцінювання внутрішньої системи забезпечення якості освіти в ліцеї оформлюються у формі аналітичної довідки, з якою колектив ознайомлюють на засіданні педагогічної ради. Оцінювання здійснюється вербально.
- Очікувані результати
У результаті запровадження внутрішньої системи забезпечення якості освіти в ліцеї передбачається реалізація її місії шляхом надання споживачам якісних освітніх послуг згідно з національними й світовими вимогами до закладів освіти такого типу, постійний розвиток і саморозвиток всіх учасників освітнього процесу в межах концепції освіти протягом життя.
Джерела
-
- Абетка для директора. Рекомендації до побудови внутрішньої системи якості освіти у закладі загальної середньої освіти[Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.sqe.gov.ua/index.php/uk-ua/kerivnykam/vnutrishnia-systema- zabezpechennia-iakosti-osvity
- Проєкт Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти у закладі загальної середньої освіти [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://education-ua.org/ua/draft-regulations/1370-polozhennya-pro-vnutrishnyu-sistemu- zabezpechennya-yakosti-osviti-u-zakladi-zagalnoji-serednoji-osviti
- Самооцінювання якості роботи закладу загальної середньої освіти. В. Громовий [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://drive.google.com/file/d/17yfh_c_0fUyU75OGIfef6eisZWuAd02P/view
- Додаток 1 Сукупність внутрішніх організаційних процедур забезпечення якості оцінювання здобувачів освіти і їх періодичність
-
№
Основні процедури
Критерії
Показники
Методика оцінювання
Управлінське рішення за підсумками оцінювання
1
Наявність відкритої, прозорої і зрозумілої для здобувачів освіти системи оцінювання їх навчальних досягнень
1.1. Здобувачі освіти отримують від педагогічних працівників інформацію про критерії, правила та процедури оцінювання навчальних досягнень
1.1.1. У ліцеї оприлюднюються критерії, правила та процедури оцінювання навчальних досягнень
1.1.1.1. Вивчення документації (оприлюднені критерії оцінювання), спостереження (за проведенням навчальних занять), опитування (анкетування учнів, батьків)
Аналітична довідка
1.1.2. Частка здобувачів освіти, які в ліцеї отримують інформацію про критерії, правила і процедури оцінювання навчальних досягнень
1.1.1.2. Опитування (анкетування учнів)
1.2. Система оцінювання в ліцеї сприяє реалізації компетентнісного підходу до навчання
1.2.1. Частка педагогічних працівників, які застосовують систему оцінювання, спрямовану на реалізацію компетентнісного підходу
1.1.2.1. Спостереження (за проведенням навчальних занять), аналіз поурочного планування вчителів
1.3. Здобувачі освіти вважають оцінювання результатів навчання справедливим і об’єктивним
1.3.1. Частка здобувачів освіти, які вважають оцінювання результатів їх навчання у ліцеї справедливим і об’єктивним
1.3.1.1. Опитування учнів та їх батьків
2
Застосування внутрішнього моніторингу, що передбачає систематичне відстеження та коригування
2.1. У ліцеї здійснюється аналіз результатів навчання здобувачів освіти
2.1.1. У ліцеї систематично проводяться моніторинги результатів навчання здобувачів
освіти
2.2.1.1. Вивчення документації, опитування.
Звіти.
2.1.2. За результатами моніторингів здійснюється
2.2.1.2. Метод кореляції Порівняльний аналіз між
результатів навчання кожного здобувача освіти
аналіз результатів навчання здобувачів освіти, приймаються рішення щодо їх коригування
результатами ДПА (у тому числі у формі ЗНО) та підсумковим оцінюванням учителя з предмету;
аналіз середнього балу класів за підсумками семестрового і річного оцінювання ; порівняльний аналіз навчальних досягнень новоприбулих учнів із рівнем навчальних досягнень у попередніх закладах; порівняльний аналіз середнього балу навчальних досягнень учнів з окремих предметів; порівняльний аналіз підсумкового оцінювання; участь учнів у Всеукраїнських олімпіадах, конкурсах, МАН Опитування
2.2. У ліцеї впроваджується система формувального оцінювання
2.2.1. Педагогічні працівники за допомогою оцінювання відстежують особистісний поступ здобувачів освіти, формують у них позитивну самооцінку, відзначають досягнення, підтримують бажання навчатися, запобігають побоюванням помилитися
2.2.2.1. Спостереження за навчальними заняттями, опитування
Вивчення документації
(протоколи засідання педагогічної ради, методичної ради, засідання МО, постійнодіючих семінарів тощо).
Опитування (участь учителів у семінарах, конференціях, вебінарах, онлайн-курсах, де розглядаються проблеми впровадження формувального оцінювання)
3
Спрямованість системи оцінювання
3.1. Заклад освіти сприяє формуванню у здобувачів
3.1.1. Педагогічні працівників надають
3.1.1. Вивчення документації (річний план роботи,
на формування у здобувачів освіти відповідальності за результати свого навчання, здатності до самооцінювання
освіти відповідального ставлення до результатів навчання
здобувачам освіти необхідну допомогу в навчальній діяльності
Положення про внутрішню систему забезпечення якості освітньої діяльності та якості освіти, протоколи педради, розробка індивідуальних освітніх траєкторій учнів – чи був запит).
Спостереження за навчальними заняттями,
опитування (анкетування учнів)
3.1.2. Частка здобувачів освіти, які відповідально ставляться до процесу
3.1.1. Спостереження за навчальними заняттями, опитування (анкетування учнів)
3.2. Ліцей забезпечує самооцінювання та взаємооцінювання здобувачів освіти
3.2.1. Учителі в системі оцінювання навчальних досягнень використовують прийоми самооцінювання та взаємооцінювання здобувачів освіти
3.2.1. Спостереження за навчальними заняттями, опитування (анкетування педагогічних працівників, учнів)
Додаток 2
Сукупність внутрішніх організаційних процедур забезпечення якості оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників і їх періодичність
№
Основні
процедури
Критерії
Показники
Методика оцінювання
Управлінсь
ке рішення
1
Ефективність
1.1. Педагогічні працівники
1.1.1. Частка вчителів, які використовують
Аналіз КТП
Аналітична
планування
планують свою діяльність,
календарно-тематичне планування (КТП),
Вивчення документації
довідка
педагогічними
аналізують її результативність
що відповідає освітній програмі гімназії
(Наказ про підготовку КТП)
працівниками
(КТП розглядаються і погоджуються на
своєї діяльності,
засіданнях МО та заступником директора
використання
з навчальної-виховної роботи.
сучасних освітніх
У кінці навчального року вчителі
підходів до
самостійно або на засіданнях МО
організації освітнього процесу з метою формування ключових компетентностей здобувачів освіти
проводять аналіз реалізації КТП та визначають напрямки вирішення проблем, які виникали у ході використання КТП протягом навчального року).
1.2. Педагогічні працівники застосовують освітні технології, спрямовані на формування ключових компетентностей і наскрізних умінь здобувачів освіти
1.2.1. Частка педагогічних працівників, які використовують освітні технології, спрямовані на оволодіння здобувачами освіти ключовими компетентностями та наскрізними уміннями
Спостереження за навчальними заняттями Зрізи знань
Вивчення роботи вчителів Вивчення документації (КТП, результати к.р., протоколи педради)
1.3. Педагогічні працівники беруть участь у формуванні та реалізації індивідуальних освітніх траєкторій для здобувачів освіти (за потреби)
1.3.1. Педагогічні працівники беруть участь у розробленні індивідуальних освітніх траєкторій, зокрема – складають завдання, перевіряють роботи, надають консультації, проводять оцінювання навчальних досягнень
Опитування (анкетування вчителів).
Вивчення документації (індивідуальні навчальні плани – заява батьків, педрада, наказ)
1.4. Педагогічні працівники створюють та/або використовують освітні ресурси (електронні презентації, відеоматеріали, методичні розробки, веб-сайти, блоги тощо)
1.4.1. Частка педагогічних працівників, які створюють та використовують власні освітні ресурси, мають публікації професійної тематики та оприлюднені методичні розробки
Вивчення документації (ознайомлення зі створеними освітніми ресурсами).
1.5. Педагогічні працівники сприяють формуванню суспільних цінностей у здобувачів освіти у процесі їх навчання, виховання та розвитку
1.5.1. Учителі, які використовують зміст предмету (курсу), інтегрованих змістових ліній для формування суспільних цінностей, виховання патріотизму
Спостереження за навчальними заняттями, позакласними та виховними заходами
Підсумком моніторингу за проведенням навчальних занять може бути узагальнення інформації, яка виноситься на засідання педагогічної ради. У рішенні педагогічної ради окреслюються шляхи
вдосконалення наскрізного виховного процесу
1.6. Педагогічні працівники використовують інформаційно- комунікаційні технології в освітньому процесі
1.6.1. Частка педагогічних працівників, які застосовують інформаційно-комунікаційні технології в освітньому процесі
(Можливі шляхи: постійно діючий семінар з питань впровадження ІКТ в освітньому процесі;індивідуальні консультації;майстер-класи педагогів, компетентних у впровадженні ІКТ в освітній процес; дистанційне
навчання педагогічних працівників, онлайн-
курси;самоосвітня діяльність педагогічних працівників;проведення практичних занять у рамках роботи творчих груп з впровадження ІКТ;дослідно- експериментальна робота з проблем впровадження ІКТ в освітній процес).
Спостереження (за навчальним заняттям) Вивчення документації
2
Постійне підвищення професійного рівня і педагогічної майстерності педагогічних працівників
3.2.1.Педагогічні працівники сприяють формуванню, забезпечують власний професійний розвиток і підвищення кваліфікації, у тому числі щодо методик роботи з дітьми з особливими освітніми потребами
3.2.1.1. Частка педагогічних працівників закладу освіти, які обирають різні види, форми і напрямки підвищення рівня своєї професійної майстерності
Вивчення документації (портфоліо педагогічного працівника, річний план роботи гімназії, накази, свідоцтва і сертифікати про підвищення кваліфікації). Спостереження (за проведенням навчальних занять).
3.2.2. Педагогічні працівники здійснюють інноваційну освітню діяльність, беруть участь у освітніх проектах, залучаються до роботи як освітні експерти
3.2.2.1. Педагогічні працівники беруть участь в інноваційній роботі (розроблення/адаптація, впровадження освітніх технологій, експериментальна робота), ініціюють та/або реалізують освітні проекти
Вивчення документації (звіти про етапи проходження ДЕР, публікації педагогічних працівників), опитування (анкетування педагогічних працівників)
3.2.2.2. Педагогічні працівники здійснюють експертну діяльність (освітні
Вивчення документації (свідоцтва та сертифікати
експерти під час проведення інституційного аудиту, експертизи навчальних програм і підручників, підготовки та експертизи тестових завдань ЗНО тощо.)
освітніх експертів, які зберігаються в особових справах педагогічних працівників), опитування (анкетування
педагогічних працівників)
3
Налагодження співпраці зі здобувачами освіти, їх батьками, працівниками ліцею
3.3.1. Педагогічні працівники діють на засадах педагогіки партнерства
3.3.1.1. Частка здобувачів освіти, які вважають, що їх думка має значення (вислуховується, враховується) в освітньому процесі
Спостереження (за проведенням навчальних занять).
Опитування (анкетування учнів).
3.3.1.2. Частка педагогічних працівників, які використовують форми роботи, спрямовані на формування партнерських взаємин зі здобувачами освіти із застосуванням особистісно орієнтованого підходу
Спостереження (за проведенням навчальних занять).
Опитування (анкетування учнів).
3.3.2. Педагогічні працівники співпрацюють з батьками здобувачів освіти з питань організації освітнього процесу, забезпечують постійний зворотній зв’язок
3.3.2.1. У закладі освіти
налагоджена конструктивна комунікація педагогічних працівників із батьками здобувачів освіти в різних формах (Запрошення батьків до співпраці (індивідуальні зустрічі, бесіди, онлайнова комунікація за допомогою соціальних мереж або інтерактивної інтернет- платформи), питання і проблеми комунікування з батьками періодично розглядаються в ліцеї).
Вивчення документації. Опитування (анкетування батьків, педагогічних працівників)
3.3.3 У закладі освіти існує практика педагогічного
3.3.3.1. Педагогічні працівники надають методичну підтримку колегам,
Вивчення документації (протоколи педрад, нарад при
наставництва, взаємонавчання та інших форм професійної співпраці
обмінюються досвідом (консультації, навчальні семінари, майстер-класи, конференції, взаємовідвідування занять, наставництво, публікації)
(Проведення тренінгу з питань налагодження командної роботи, розгляд цього питання на нарадах при директорові Проблемні або творчі групи з реалізації проектної, дослідно-експериментальної, планування освітньої діяльності тощо.
Педагогічний семінар
Організація інституту наставництва)
директорові, журнал взаємовідвідування), опитування педагогічних працівників з метою виявлення потреб в комунікації, чи наявних проблем або перешкод.
4
Організація педагогічної діяльності та навчання здобувачів освіти
3.4.1. Педагогічні працівники під час провадження
педагогічної та наукової (творчої) діяльності дотримуються академічної доброчесності
3.4.1.1. Педагогічні працівники діють на засадах академічної доброчесності
Спостереження (за проведенням навчального заняття).
Опитування (анкетування педагогічних працівників; учнів).
Моніторинг стану дотримання норм академічної доброчесності.
Вивчення документації (Положення про академічну доброчесність у закладі освіти)
Аналітична довідка
3.4.2. Педагогічні працівники сприяють дотриманню академічної доброчесності здобувачами освіти
3.4.2.1. Частка педагогічних працівників, які інформують здобувачів освіти про правила дотримання академічної доброчесності
Спостереження (за проведенням навчальних занять).
Опитування (анкетування учнів).
Вивчення документації (протоколи педради)
Додаток 3
Сукупність внутрішніх організаційних процедур забезпечення якості оцінювання управлінської діяльності керівних працівників
№
Основні процедури
Критерії
Показники
Методика оцінювання
Управлін ське рішення
1
Наявність стратегії розвитку та системи планування діяльності ліцею, моніторинг виконання поставлених цілей і завдань
1.1. У ліцеї затверджено стратегію його розвитку, спрямовану на підвищення якості освітньої діяльності
1.1.1. Стратегія розвитку ліцею відповідає особливостям і умовам її діяльності (тип закладу, мова навчання, територія обслуговування,
формування контингенту здобувачів освіти, обсяг та джерела фінансування тощо), передбачає заходи з підвищення якості освітньої діяльності
Вивчення документації (Стратегія розвитку, Статут, освітні програми, техпаспорт ліцею, закріплена територія обслуговування, кошторис, накази), опитування
Аналітич на довідка
1.2. У ліцеї річне планування та відстеження його результативності здійснюються відповідно до стратегії її розвитку
1.2.1. Річний план роботи ліцею реалізує стратегію її розвитку
Вивчення документації, опитування
1.2.2. Учасники освітнього процесу залучаються до розроблення річного плану роботи ліцею
Опитування
1.2.3. Адміністрація ліцею аналізує реалізацію річного плану роботи та у разі потреби коригує його
Вивчення документації
1.2.4. Діяльність педагогічної ради ліцею спрямовується на реалізацію річного плану роботи та стратегію розвитку гімназії
Вивчення документації, опитування
1.3. У ліцеї здійснюється самооцінювання якості освітньої діяльності на основі стратегії (політики) і процедур забезпечення якості освіти
1.3.1. Ліцей розробляє та оприлюднює документ, що визначає стратегію (політику) і процедури забезпечення якості освіти
Вивчення документації, опитування
1.3.2. У ліцеї здійснюється періодичне (не рідше одного разу на рік) самооцінювання якості освітньої діяльності відповідно до розроблених або
Вивчення документації
адаптованих у ліцеї процедур
1.3.3. Учасники освітнього процесу залучаються до самооцінювання якості освітньої діяльності
Вивчення документації ((документ про внутрішню систему забезпечення якості освітньої діяльності та якості освіти, протоколи засідань педагогічної ради, річний звіт про діяльність закладу), опитування
1.4. Керівництво ліцею планує та здійснює заходи щодо утримання у належному стані будівель, приміщень, обладнання
1.4.1. Керівництво ліцею вживає заходів для створення належних умов діяльності закладу (зокрема, вивчає стан матеріально-технічної бази, планує її розвиток, звертається із відповідними клопотаннями до засновника, здійснює проєктну діяльність тощо)
Вивчення документації (річний план роботи закладу, журнал реєстрації вхідних, вихідних та внутрішніх документів, накази керівника з питань основної діяльності, кадрових та адміністративно-господарських питань, офіційні листи, звернення, інвентарна книга), опитування
2
Формування відносин довіри, прозорості, дотримання етичних норм
2.1. Керівництво ліцею сприяє створенню психологічно комфортного середовища, яке забезпечує конструктивну взаємодію учнів, їх батьків, педагогічних та інших працівників ліцею та взаємну довіру
2.1.1. Частка учасників освітнього процесу, які задоволені загальним психологічним кліматом у ліцеї і діями керівництва щодо формування відносин довіри та конструктивної співпраці між ними (різні форми професійного спілкування: формалізовані (семінари, конференції, вчительські (не)конференції у форматі EdCamp тощо), неформальні – у вигляді спільних екскурсій, туристичних поїздок, шкільних свят тощо.)
Опитування
2.1.2. У ліцеї забезпечується доступ учасників освітнього процесу, представників місцевої громади до спілкування із керівництвом (особистий прийом, звернення, використання
Вивчення документації, опитування
сучасних засобів комунікації тощо)
2.1.3. Керівництво ліцею вчасно розглядає звернення учасників освітнього процесу та вживає відповідних заходів реагування
Вивчення документації (журнал реєстрації звернень громадян, накази директора з питань основної діяльності, з кадрових питань), опитування
2.2. Ліцей оприлюднює інформацію про свою діяльність на відкритих загальнодоступних ресурсах
2.2.1. Ліцей забезпечує змістовне наповнення та вчасне оновлення інформаційних ресурсів закладу (інформаційні стенди, сайт ліцею
/інформація на сайті засновника, сторінки у соціальних мережах тощо)
Спостереження, опитування
3
Ефективність кадрової політики та забезпечення можливостей для професійного розвитку педагогічних працівників
3.1. Директор ліцею формує штат закладу, залучаючи кваліфікованих педагогічних та інших працівників відповідно до штатного розпису та освітньої програми
3.1.1. У ліцеї укомплектовано кадровий склад (наявність/відсутність вакансій)
Вивчення документації (освітня програма, штатний розпис, статистичні звіти), опитування
3.1.2. Частка педагогічних працівників ліце, які працюють за фахом (мають відповідну освіту
та/або професійну кваліфікацію)
Вивчення документації (освітня програма, штатний розпис, статистичні звіти)
3.2. Керівництво ліцеюмотивує педагогічних працівників до підвищення якості освітньої діяльності, саморозвитку, здійснення інноваційної освітньої діяльності
3.2.1. Керівництво ліцею застосовує заходи матеріального та морального заохочення до педагогічних працівників
Опитування
3.3. Керівництво ліцею сприяє підвищенню кваліфікації педагогічних працівників
3.3.1. Керівництво ліцею створює умови для постійного підвищення кваліфікації, чергової та позачергової атестації, добровільної сертифікації педагогічних працівників
Вивчення документації(штатний розпис, накази керівника з кадрових питань), опитування
3.3.2. Частка педагогічних працівників, які вважають, що керівництво ліцею сприяє їхньому професійному розвиткові (он-лайн курси, участь в EdCamp’ах, неформальне спілкування вчителів,
Вивчення документації (протоколи засідань методичних комісій, педагогічної ради) Опитування
підтримка створення та оприлюднення авторських учительських розробок)
4
Організація освітнього процесу на засадах людиноцентриз му, прийняття управлінських рішень на основі конструктивної співпраці учасників освітнього процесу, взаємодії гімназії з місцевою громадою
4.1. У ліцеї створюються умови для реалізації прав і обов’язків учасників освітнього процесу
4.1.1. Частка учасників освітнього процесу, які вважають, що їхні права в ліцеї не порушуються
Опитування
4.2. Управлінські рішення приймаються з урахуванням пропозицій учасників освітнього процесу
4.2.1. Частка учасників освітнього процесу, які вважають, що їхні пропозиції враховуються під час прийняття управлінських рішень
Опитування
4.4.3. Керівництво ліцею створює умови для розвитку громадського самоврядування
4.4.3.1. Керівництво сприяє участі громадського самоврядування у вирішенні питань щодо діяльності ліцею
Опитування (анкетування батьків, анкетування учнів, анкетування педагогів, інтерв’ю з представником самоврядування) Вивчення документації(Статут закладу освіти, положення про органи громадського самоврядування у закладі освіти, правила поведінки учасників освітнього процесу).
4.4. Керівництво ліцею сприяє виявленню громадської активності та ініціативи учасників освітнього процесу, їх участі в житті місцевої громади
4.4.1. Керівництво ліцею підтримує освітні та громадські ініціативи учасників освітнього процесу, які спрямовані на сталий розвиток закладу та участь у житті місцевої громади (культурні, спортивні, екологічні проекти, заходи тощо)
Вивчення документації(протоколи засідань педагогічної ради, звернення учасників освітнього процесу, накази керівника з основної діяльності, річний план роботи закладу, річний звіт про діяльність закладу), опитування
4.5. Режим роботи ліцею та розклад занять враховують вікові особливості учнів, відповідають їх освітнім потребам
4.5.1. Режим роботи ліцею враховує потреби учасників освітнього процесу, особливості діяльності закладу
Вивчення документації(режим роботи закладу, Статут закладу, освітня програма закладу, розклад занять), опитування
4.5.2. У розкладі навчальних занять забезпечено розподіл навчального навантаження з урахуванням вікових
особливостей учнів
Вивчення документації, опитування
4.5.3. Розклад навчальних занять у ліцеї сформований відповідно до освітньої програми
Вивчення документації, опитування
4.6. У ліцеї створюються умови для реалізації індивідуальних освітніх траєкторій здобувачів освіти
4.6.1. Керівництво ліцею забезпечує розроблення та затвердження індивідуальних навчальних планів, використання форм організації освітнього процесу відповідно до потреб здобувачів освіти
Вивчення документації(індивідуальні навчальні плани (у разі наявності); протоколи засідань педагогічної ради; протоколи засідань методичних об’єднань (методичних комісій); журнал реєстрації звернень громадян).
5
Формування та забезпечення реалізації політики академічної доброчесності
5.1. ліцей впроваджує політику академічної доброчесності
5.1.1. Керівництво ліцею забезпечує реалізацію заходів щодо формування академічної доброчесності та протидіє фактам її порушення
Вивчення документації(Положення про академічну доброчесність, протоколи засідання педагогічної ради, річний план роботи, річний звіт про діяльність закладу, протоколи засідань комісій з питань академічної доброчесності (у разі наявності), накази з питань академічної доброчесності (у разі наявності)), опитування
5.1.2. Частка учнів і педагогічних працівників, які поінформовані щодо дотримання академічної доброчесності
Опитування
5.2. Керівництво ліцею сприяє формуванню в учасників освітнього процесу негативного ставлення до корупції
5.2.1. Керівництво ліцею забезпечує проведення освітніх та інформаційних заходів, спрямованих на формування в учасників освітнього процесу негативного ставлення до корупції
Вивчення документації (річний план).
Опитування
Додаток 4
Сукупність внутрішніх організаційних процедур забезпечення якості оцінювання освітнього середовища
№
Основні процедури
Критерії
Показники
Методика оцінювання
Управлінське рішення
1
Забезпечення комфортних і безпечних умов навчання та праці
1.1.
Приміщення і територія ліцею є безпечними та комфортними для навчання та праці
1.1.1. Облаштування території ліцею та розташування приміщень є безпечними
1.1.1. Спостереження Опитування учнів, педагогів та батьків.
Аналітична довідка
1.1.2. У ліцеї забезпечується комфортний повітряно-тепловий режим, належне освітлення, прибирання приміщень, облаштування та утримання туалетів, дотримання питного режиму
1.1.2 Спостереження, опитування
1.1.3. У ліцеї забезпечується раціональне використання приміщень і комплектування мережі класів (з урахуванням чисельності учнів, їх особливих освітніх потреб, площі приміщень)
1.1.3. Вивчення документації, спостереження, опитування
1.1.4. У ліцеї є робочі (персональні робочі) місця для педагогічних працівників та облаштовані місця відпочинку для учасників освітнього процесу
1.1.4Спостереження, опитування педагогічних працівників
1.2. ліцей забезпечений навчальними та іншими приміщеннями з відповідним обладнанням, що необхідні для реалізації освітньої програми
1.2.1. У ліцеї є
приміщення, необхідні для реалізації освітньої програми та забезпечення освітнього процесу
1.2.1. Вивчення документації, спостереження, опитування
1.2.2. Частка навчальних кабінетів початкових класів, фізики, хімії, біології, інформатики, майстерень трудового навчання (обслуговуючої праці), спортивної та актової зал, інших кабінетів, які обладнані засобами навчання відповідно до вимог законодавства та освітньої програми
1.2.2 Спостереження. Вивчення документації. Опитування педагогічних працівників
1.3. Здобувачі освіти та працівники ліцею обізнані з вимогами
1.3.1. У ліцеї проводяться навчання/інструктажі з охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, правил поведінки в умовах надзвичайних ситуацій
1.3.1. Вивчення документації (журнали реєстрації інструктажів з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності, журнал
охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, правилами поведінки в умовах надзвичайних ситуацій і дотримуються їх
реєстрації осіб, потерпілих від нещасних випадків).
Опитування (анкетування учнів, вчителів).
1.3.2. Учасники освітнього процесу дотримуються вимог щодо охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, правил поведінки
1.3.2. Спостереження (за освітнім середовищем).
1.4. Працівники обізнані з правилами поведінки в разі нещасного випадку зі здобувачами освіти та працівниками закладу освіти чи раптового погіршення їх стану здоров’я і вживають необхідних заходів у таких ситуаціях
1.4.1. У ліцеї
проводяться навчання/інструктажі педагогічних працівників з питань надання домедичної допомоги, реагування на випадки травмування або погіршення самопочуття здобувачів освіти та працівників під час освітнього процесу
1.4.1. Вивчення документації (журнал реєстрації осіб, потерпілих від нещасних випадків, протоколи). Опитування (анкетування батьків, педагогічних працівників)
1.4.2. У разі нещасного випадку педагогічні працівники та керівництво закладу діють у встановленому законодавством порядку
1.5. У ліцеї створюються умови для харчування здобувачів освіти і працівників
1.5.1. Організація харчування у ліцеї сприяє формуванню культури здорового харчування у здобувачів освіти
1.5.1. Вивчення документації (засвідчення підписом керівника щоденного меню, затвердження примірного 2- тижневого меню, проходження обов’язкових медичних оглядів працівниками харчоблоку).
Спостереження (за матеріально-технічним станом харчоблоку та їдальні, дотриманням санітарно- гігієнічних вимог).
Опитування, анкетування учнів, педагогів, батьків моніторинг стану справ у їдальні, асортименту Вивчення теми здорового харчування на уроках, позакласній роботі
1.5.2. Частка учасників освітнього процесу, які задоволені умовами харчування
1.5.2. Опитування (анкетування учнів, педагогів, батьків).
1.6. У ліцеї створюються умови для безпечного використання мережі Інтернет, в учасників освітнього процесу формуються навички безпечної поведінки в Інтернеті
1.6.1. У ліцеї застосовуються технічні засоби та інші інструменти контролю за безпечним користуванням мережею Інтернет
1.6.1.
Спостереження (моніторинг веб-сайту, інших інформаційних ресурсів закладу, сторінки у соціальних мережах.
Наявність контент- фільтрів;наявність антивірусних програм та їх вчасне оновлення
користування Інтернет ресурсами під час навчальних занять під наглядом педагогів).
1.6.2. Здобувачі освіти та їхні батьки поінформовані закладом освіти щодо безпечного використання мережі Інтернет
1.6.2. Опитування (анкетування учнів, батьків).
1.7. У ліцеї застосовуються підходи для
1.7.1. У ліцеї налагоджено систему роботи з адаптації та інтеграції здобувачів освіти до освітнього процесу
1.7.1. Вивчення документації (протоколи засідань педагогічної ради).
адаптації та інтеграції здобувачів освіти до освітнього процесу, професійної адаптації працівників
Опитування (анкетування учнів, батьків).
1.7.2. ліцей сприяє адаптації педагогічних працівників до професійної діяльності
1.7.2. Вивчення документації (протоколи засідань педагогічної ради). Опитування (анкетування педагогів)
2
Створення освітнього середовища, вільного від будь-яких форм насильства та дискримінації
2.1. ліцей планує та реалізує діяльність щодо запобігання будь- яким проявам дискримінації, булінгу
2.1.1. У ліцеї розроблено план заходів із запобігання та протидії булінгу (Щорічне оновлення Плану заходів із запобігання булінгу та дискримінації)
2.1.1. Вивчення документації. Опитування
Моніторинг виконання та регулярний перегляд антибулінгової політики
2.1.2. У ліцеї реалізуються заходи із запобігання проявам дискримінації
2.1.2. Вивчення документації. Опитування
Спостереження
2.1.3. Частка здобувачів освіти і педагогічних працівників, які вважають освітнє середовище безпечним і психологічно комфортним
2.1.3. Опитування
2.1.4. Керівництво та педагогічні працівники ліцею проходять навчання, ознайомлюються з нормативно- правовими документами щодо виявлення ознак булінгу, іншого насильства та запобігання йому
2.1.4. Опитування
2.1.5. ліцей співпрацює з представниками
правоохоронних органів, іншими фахівцями з питань запобігання та протидії булінгу
2.1.5. Опитування
2.2. Правила поведінки учасників освітнього процесу в ліцеї забезпечують дотримання етичних норм, повагу до гідності, прав і
2.2.1. У ліцеї оприлюднені правила поведінки, спрямовані на формування позитивної мотивації у поведінці учасників освітнього процесу та реалізацію підходу, заснованого на правах людини
2.2.1. Вивчення документації. Опитування (анкетування педагогів, учнів, батьків). Рекомендуєтьсярозробляти правила поведінки для кожного класу
2.2.2. Частка учасників освітнього процесу, ознайомлених із правилами поведінки у закладі освіти
2.2.2. Опитування (анкетування педагогів, учнів, батьків).
2.2.3. Учасники освітнього процесу дотримуються
2.2.3. Опитування
свобод людини
прийнятих у закладі освіти правил поведінки
(анкетування педагогів, учнів, батьків).
Спостереження (за освітнім середовищем) Моніторинг того, як змінюється динаміка порушень правил поведінки учнями
2.3. Керівник та заступники керівника (далі – керівництво) ліцею, педагогічні працівники протидіють булінгу, іншому насильству, дотримуються порядку реагування на їх прояви
2.3.1. З метою запобігання різним проявам насильства (у ліцеї та/або вдома) здійснюється аналіз причин відсутності здобувачів освіти на заняттях та вживаються відповідні заходи
2.3.1. Аналіз відвідування учнями гімназії (класні журнали, загальний) Вивчення документації(наказ про відвідування учнями занять). Опитування
2.3.2. ліцей реагує на звернення про випадки булінгу
2.3.2. Вивчення документації. Опитування (анкетування педагогів, учнів, батьків).
2.3.3. Психологічна служба (практичний психолог, соціальні педагоги) ліцею здійснює системну роботу з виявлення, реагування та запобігання булінгу, іншому насильству (діагностування, індивідуальна робота, тренінгові заняття)
2.3.3. Опитування (анкетування педагогів, учнів, батьків).
2.3.4. Частка здобувачів освіти (в тому числі із соціально-вразливих груп), які в разі потреби отримують у ліцеї психолого-соціальну підтримку
2.3.4. Опитування (анкетування педагогів, учнів, батьків).
2.3.5. ліцей у випадку виявлення фактів булінгу та іншого насильства повідомляє органи та служби у справах дітей, правоохоронні органи
2.3.5. Вивчення документації. Опитування (анкетування педагогів, учнів, батьків).
3
Формування інклюзивного, розвивального та мотивуючого до навчання освітнього простору
3.1.
Приміщення та територія ліцею облаштовуються з урахуванням принципів універсального
3.1.1. У ліцеї забезпечується архітектурна доступність території та будівлі для осіб з особливими освітніми потребами
3.1.1. Спостереження
3.1.2. У ліцеї приміщення (туалети, їдальня, облаштування коридорів, навчальних кабінетів) і територія (доріжки, ігрові, спортивні майданчики) адаптовані до використання всіма учасниками
3.1.2. Спостереження, опитування
дизайну та/або розумного пристосування
освітнього процесу
3.1.3. У ліцеї наявні та використовуються ресурсна кімната, дидактичні засоби для осіб з особливими освітніми потребами (за потреби)
3.1.3. Спостереження, опитування
3.2. У ліцеї застосовуються методики та технології роботи з дітьми з особливими освітніми потребами
3.2.1. ліцей забезпечений асистентом вчителя, практичним психологом, вчителем-дефектологом, іншими фахівцями для реалізації інклюзивного навчання (у разі потреби)
3.2.1. Вивчення документації, опитування
3.2.2. У ліцеї забезпечується корекційна спрямованість освітнього процесу (у разі потреби)
3.2.2. Спостереження, опитування
3.2.3. Педагогічні працівники застосовують форми, методи, прийоми роботи з дітьми з особливими освітніми потребами
3.2.3. Спостереження
3.2.4. ліцеї налагоджено співпрацю педагогічних працівників з питань навчання дітей з особливими освітніми потребами (створення команди психолого- педагогічного супроводу, розроблення індивідуальної програми розвитку)
3.2.4. Вивчення документації, опитування
3.3. ліцей взаємодіє з батьками дітей з ООП, фахівцями ІРЦ, залучає їх до необхідної підтримки дітей під час здобуття освіти (у разі наявності учнів з
ООП)
3.3.1. У ліцеї індивідуальна програма розвитку розроблена за участі батьків та створені умови для залучення асистента дитини в освітній процес
3.3.1. Вивчення документації, опитування
3.3.2. ліцей співпрацює з інклюзивно-ресурсним центром щодо психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами
3.3.2. Вивчення документації, опитування
3.4. Освітнє середовище мотивує здобувачів освіти до оволодіння ключовими компетентностям
3.4.1. У ліцеї формуються навички здорового способу життя (харчування, гігієна, фізична активність) та екологічно доцільної поведінки у здобувачів освіти
3.4.1 Спостереження (Включення тем про здорове харчування, користь фізичної активності, спорту, правила екологічної поведінки задля сталого розвитку в освітній процес учнів усіх класів.
и та наскрізними уміннями, ведення здорового способу життя
Навчання вчителів: тематик формування навичок здорового способу життя. Наявність спортивних секцій для дітей різного віку. Створення простору, яке мотивує до активності (спорт. майданчики, рухова активність у приміщеннях (настільний теніс),доступ до спортивного обладнання під час перерв. Залучення батьків до питань планування фізичної активності,
проведення спортивних заходів; запровадження
шкільної політики
«мінімізації» відходів та сортування сміття; залучення дітей до вирішення питань влаштування освітнього простору, партнерство з громадою – спортивним клубом, бібліотекою, соціальними підприємствами тощо
Опитування
Вивчення документації (стратегія розвитку, річний план роботи).
3.4.2. Простір ліцею, обладнання, засоби навчання сприяють формуванню ключових компетентностей та наскрізних умінь здобувачів освіти
3.4.2. Спостереження Опитування
3.5. У ліцеї створено простір
3.5.1. Простір і ресурси бібліотеки/інформаційно- ресурсного центру використовуються для індивідуальної, групової, проектної та іншої роботи у
3.5.1. Спостереження Моніторинг відвідуваності бібліотеки
інформаційної взаємодії та соціально- культурної комунікації учасників освітнього процесу (бібліотека, інформаційно- ресурсний центр)
рамках освітнього процесу, різних форм комунікації учасників освітнього процесу
Опитування (анкетування вчителів і учнів).
3.5.2. Ресурси бібліотеки/ інформаційно-ресурсного центру використовуються для формування інформаційно-комунікаційної компетентності здобувачів освіти
3.5.2.
Опитування (анкетування вчителів і учнів).